Společenství čistých srdcí

Neposlušná větev

Kategorie: Duchovní život

mraky, zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme zajímavý příběh k zamyšlení....

V koutě veřejného parku zvedal k nebi svoji korunu kaštan a byl velmi šťastný. Ne všichni v těch místech však sdíleli kaštanovou spokojenost. Kdyby měl někdo zvlášť dobrý sluch a šel kolem, zrovna když někdo strom obdivoval, uslyšel by podrážděnou odpověď: "A dost! To je nespravedlivé! Už mě to nebaví! Všechno jen on a já nic!"

To reptala jedna větev. Byla to nádherná větev vpravo nahoře a rozzlobeně třásla všemi listy. "Strom! Pořád jen strom! Ale všechno oddřu já. Já držím listy, já držím kaštany, které mimo jiné píchají, já je nechávám dozrát. Když už bych si mohla trochu odpočinout, opadá listí a já tu zůstanu úplně nahá napospas zimnímu chladu a mrazu, nárazům větru, dešti a sněhu..."

Větev byla opravdu rozhořčená. Strom se ji marně snažil přivést k rozumu: vyzýval ji k trpělivosti, k pochopení. "Jsi pro mě strašná důležitá, dceruško. Jsi překrásná větev, silná a plná života. Mám tě rád stejně jako všechny ostatní. Chvála určená mně patří i tobě a všem tvým sestrám. Co bych byl bez vás?" Ale větev umíněně skřípěla a cedila mezi zuby slova, která je lepší neopakovat. Ubohý strom se bál. A právem.

Neposlušná větev totiž vymyslela plán útěku. Půjde pryč, oddělí se od stromu a bude žít sama. Jednoho březnového dne se kolem stromu proháněl prudký šibalský vítr. Větev se rozhodla, že nastala její chvíle. "Větře, něco bych od tebe potřebovala", požádala ho s pokorou v hlase, která k ní nepatřila. "Odlom mne od stromu," požádala větev.

"Jak chceš...., fííííííííí, zašeptal vítr. A začal se stále prudčeji točit kolem větve, se strašlivou prudkostí s ní třásl, dokud se s hrozným prasknutím neoddělila od kmene. "Hurá, letím!" volala větev, když ji vítr popadl a zvedl nad zahradu. "Konečně jsem volná. Začínám nový život."

Větev se smála a jásala a ani slzy, kanoucí tiše z rány na stromě, s ní nepohnuly. Nesena větrem, který prudce vanul se vší silou, jíž byl schopen, přeletěla řeku a přistála na travnatém svahu. "A teď rozhoduji já", pomyslela si, když se příjemně natáhla v trávě. "Budu spát tak dlouho, jak budu chtít, a budu dělat jen to, co se mi zamane a zalíbí. Už nebudu muset sedět jako přibitá na tom ohavném a vrásčitém kmeni."

Polechtal ji mravenec, a tak se jej pokusila setřást, jako to dělávala tam nahoře, když byla spojena se stromem, ale nedokázala to. Zmocnila se jí podivná strnulost. Nemohla už ani dýchat. Po několika hodinách počaly její listy vadnout. Začala ji chybět životodárná míza, kterou v ní strom nechával vždy velkoryse proudit.

S obrovskou úzkostí si všimla, že začíná usychat. Vzpomněla si na strom a pochopila, že bez něj zemře. Ale už bylo pozdě. Chtělo se jí plakat, ale nemohla, protože už z ní byla jen nepotřebná suchá větev.

Ježíš říká: "Zůstaňte ve mně, a já ve vás. Jako ratolest nemůže nést ovoce sama od sebe, nezůstane-li při kmeni, tak ani vy, nezůstanete-li ve mně. Kdo nezůstane ve mně, bude vyvržen ven jako ratolest a uschne; pak ji seberou, hodí do ohně a spálí." (Jan 15, 4.6)zdroj: www.pixabay.com, CCO
Zdroj: Rosa pro duši, autor: Bruno Ferrero, str. 22-23

Sdílet

Související články:
Cirkus (02.08.2020)
Osel a vepř (27.06.2020)
Kupec a mnich (14.04.2020)
Řeholnice a malomocní (01.04.2020)
Rozhovor (22.03.2020)
Ďáblův veletrh (27.01.2020)
Účet (15.01.2020)
Koncert (17.11.2019)
Vší silou (11.11.2019)
Pravidlo pěti prstů (04.11.2019)
Řekni to ještě (01.11.2019)
Slzy věčného Otce (20.10.2019)
Bambus (09.10.2019)
Aby se na to nezapomnělo.... (18.09.2019)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 16. 09. 2020 | 76 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře