Společenství čistých srdcí

Přijímat od Boha všechno a s láskou mu za to děkovat

Kategorie: Duchovní život

krokusy, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Public Domain Na jarním setkání SČS měl otec Vilém Štěpán přednášku o Božím milosrdenství. Hlavní heslo k zapamatování bylo: Přijímat od Boha všechno a s láskou mu za to děkovat. Pokud se o to budeme snažit, budeme štastní.



Boží milosrdenství

Boží milosrdenství je znamením naší doby. Ježíš dává pozvat své milosrdenství svaté Faustyně v předvečer druhé světové války. Druhá světová válka je dokladem toho, jakého zla je člověk schopen. Chceme být lepší, ale také jsme schopni udělat hodně zla. Co nefunguje? Je to Boží milosrdenství? Ne, nefunguje člověk. Co je napsáno na pod obrazem Božího milosrdenství? Ježíši, důvěřuji Ti. Ježíš od nás žádá důvěru. Ale už ve starém zákoně čteme, že Izraelité hledali pomoc u Syřanů, u Egypta u různých bůžků. Nedůvěřovali Bohu, nebyli věrní.

Odpuštění

Přijmout Boží milosrdenství také znamená úplně a bezvýhradně odpustit všechno všem. Kdyby lidé přijali Boží milosrdenství, nemusela propuknout druhá světová válka. Ježíš jakoby říkal: „Dítě moje, proč připomínáš staré křivdy? Proč nemiluješ svého souseda?“ Ježíš nikdy nepřipomíná věci, které už byly. Nikdy se k tomu nevrací. Někdy odpuštění nebývá lehké. Zranění, které bývá v každém člověku, může vyléčit jedině Bůh. Svátek Božího milosrdenství si můžeme představit tak, jako kdyby místo sněhu padal zlatý prach. Pán Ježíš ti umí všechno odpustit, všechno ti smaže. Ježíš slíbil: "Duše, která přistoupí ke svaté zpovědi a ke svatému přijímání, dosáhne úplného odpuštění vin a trestů. V tento den jsou otevřeny všechny Boží prameny, skrze které plynou milosti "(Den. 699). Díky svátku Božího milosrdenství se člověk nemusí vracet k tomu, co už bylo.

Více o svátku Božího milosrdenství najdete zde.

Předkládám ti tři způsoby, jak prokazovat bližním milosrdenství: první – skutkem, druhý – slovem, třetí – modlitbou. V těchto třech stupních je obsažena plnost milosrdenství a je nezvratným důkazem lásky ke mně. Takto duše ctí a oslavuje mé milosrdenství. (deníček sestry Faustyny – 742)

Máme dělat skutky milosrdenství, abychom dali dobrý příklad, počítá se každá drobnost, máme druhým říkat o Božím milosrdenství a máme prosit o Boží milosrdenství pro tento svět. Bůh nikdy netrestá. To, co se děje zlého v mém životě, Bůh pouze dopouští, aby z toho vzešlo ještě větší dobro. Člověk se naučí důvěřovat tehdy, když věci nejdou, jak mají jít. Když neexistuje lidské řešení. Kdo jiný by měl ukazovat cestu za Ježíšem než ti, kteří se snaží mít čisté srdce. Ježíši nevadí, že jsem ubohý a slabý. Je neštěstím, mít o Bohu pouze trestající představu. Otevření Boží lásce je cestou ke štěstí. Člověk je spokojen, když ví, že je milován. Naším největším úkolem je mít otevřené srdce pro druhé.

obraz božího milosrdentsví


Otázky

Jak poznat těžký a lehký hřích?

Morálka je odlišná od zákona. V morálce platí, že neznalost hříchu nečiní. Míra provinění je zavislá od našeho zapojení do hříchu. Těžký hřích je vědomý a dobrovolný. Ovšem existuje přirozený zákon. (Podle jakého zákona měli soudit nacisty po druhé světové válce? Podle německých zákonů? francouzských?) Přirozený zákon říká, že každý člověk dokáže rozlišit dobro a zlo. Jestli zabití je nebo není zločin.

Co je zalíbení v hříchu?

Odpustky mívají obvykle 5 podmínek:

1, svaté přijímání
2, zpověď
3, modlitba na úmysl svatého otce
4, zvláštní podmínka (př. modlitba na hřbitově v dušičkovém týdnu)
5, nemít zalíbení v žádném ani v lehkém hříchu

Dělám něco a nechci to změnit. Měli bychom se s danou věcí vnitřně rozejít. V nebi jsou ti, kteří milují všechny. Do pekla se dostane ten, který dělal zlo, chtěl zlo a nelitoval toho. Nejvíce duší se dostane do očistce. Dá se představit jako mnohapatrový panelák – v prvním patře jsou ti, kteří se jen o vlásek nedostali do pekla. Naopak ti nahoře jsou nejblíže nebi.

Jak odpustit?

Jak se pozná, že jste odpustili? Jednoho dne se probudíte a už vás to nebude trápit. Naše srdce bude naplněné Pánovou láskou. Ale aby se to stalo, musí v nás umřít naše pýcha. Člověk se probudí a uvidí, safra, já jsem taky udělal tolik věcí… Když se daná věc, kterou je zdánlivě vyřešená pořád vrací – není to uzavřená věc. Někdy se můžeme cítit naplněni Pánovou láskou. Ale odpuštění bývá v mnoha vrstvách. Neodpuštění si můžeme představit jako sněhuláka. Na jaře už sníh kolem roztál, ale sněhulák pořád stojí. Jsou to velké ledové koule. Dlouho trvá, než roztaje sněhulák v našem srdci. Jde o to, abychom nestavěli mezi sebe a Pána skleněnou stěnu. Někdy se ve mně musí něco pohnout. Musíme si přestat myslet: "Já žádnej problém nemám. Máte někdo se mnou problém?"

Platí podmínka nemít zalíbení v hříchu i pro svátek Božího milosrdentsví?

Musíme se snažit dosáhnout odpustků. Fílip Neri bydlel v Říme. Byl zrovna milostivý rok a do Říma putovalo spousty poutníků. Každý z nich prošel svatou bránou, pomodlil se předepsané modlitby a myslel si, že už má splněno. Filipovi se ale dostalo vidění, že za celý rok splnil podmínku, nemít zálibu v žádném hříchu jen on a jedna zbožná babička.

Catalina Rivas

Otec dále mluvil o mystičce Catalině Rivas. Co bylo pro mě hodně poučné, je to, co se stane při obětování – andělé podle jejího vidění vystoupí z lavic a nesou naše prosby. Neznamená, že když je mše svatá za paní Vopršálkovou, já z ní nic nemám. I když není mše za nás můžeme ji obětovat na mnoho úmyslů. Tehdy by měli lidé prosit, ale oni místo toho přemýšlí, kdy jim pojede autobus, vedle koho sedí, co dělají ministranti. Po svatém přijímání potom opakují prosby – za zdraví, za práci, za děti… ale tehdy už by prosit neměli, protože kalvárská oběť už byla obětována. Tehdy už mají prostě říci Ježíši, že jej mají rádi.

Celé vidění najdete zde.

květina, zdroj: www.pixabay.com, CC0 Public Domain

Sdílet

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Autor: Ludmila Rozsypalová | Vydáno dne 02. 06. 2017 | 2073 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Důležité kontakty:
P. Marek Dunda koordinátor SČS, marek@fatym.com
P. Vilém Štěpán, villelmus@seznam.cz, spoluzakladatel iniciativy SČS přijímá do SČS s přesahem za hranice ČR zvlášť Medžugorje.
Tisková mluvčí SČS Jana Julinková (roz. Brabcová)
zástupkyně tiskové mluvčí, na kterou je možné směřovat dotazy:
Anna Bekárková annabekarkova@gmail.com tel.: 736 522 818

phpRS PHP MySQL Apache
Tento web běží na upraveném redakčním systému phpRS.

Vyhledávání
Ubytování v České KanaděKomorníkUbytování KunžakChata rybníkaUbytování větších skupinChata KomorníkChata Jižní ČechyPenzion skupinyChata Česká KanadaPenzion Česká KanadaUbytování StrmilovRybařeníChata na Samotě

Přihlásit se (upravit nastavení)
Zapomenutí hesla
Zrušení účtu

Odhlášení

Registrace nového čtenáře